Rusya’dan ‘100 bin tondan fazla uçak yakıtı vurduk’ iddiası: İmha edildi!

Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonları devam ederken, Rus ordusu Ukrayna için hayati kıymet taşıyan kritik noktaları havadan vurmayı sürdürüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov tarafından operasyonlara ait yapılan açıklamada, “Gün boyunca Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna’nın askeri komuta ve güç sistemlerini uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahlarla vurmaya devam etti. Belirlenen tüm objeler imha edildi” dedi.

SALDIRILARDA 200’DEN FAZLA UKRAYNA ASKERİ ÖLDÜ 

Ukrayna ordusunun Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerine başlattığı taarruzların sürdüğünü lakin Rus ordusunun bu atakları püskürttüğünü belirten Konaşenkov, bugünkü çatışmalarda 200’den fazla Ukrayna askerinin öldüğünü söyledi.

Rus füzeleri ile Ukrayna için hayati değer taşıyan tesislerin vurulduğunu da kelamlarına ekleyen Konaşenkov, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin, Dnipro bölgesindeki Alekseevka yerleşim alanı yakınında Ukrayna ordusuna ilişkin dizel yakıt deposu imha edildi. Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin hava araçları için 100 bin tondan fazla yakıtın depolandığı Çerkassi bölgesindeki Smila Köyü yakınlarındaki bir yakıt deposu imha edildi. Ayrıyeten Herson ve Luhansk bölgelerindeki Amerikan HIMARS çok namlulu roketatar sisteminin 6 roketi ve HARM anti-radar füzesi havadan yok edildi” ifadelerini kullandı.

“KİEV, ZAPORJİYA NÜKLEER SANTRALİ’NDE PROVOKASYONLARINI SÜRDÜRÜYOR” 

Ukrayna ordusu tarafından Zaporijya Nükleer Santrali’ne de akınların sürdüğünü belirten Konaşenkov, “Kiev rejimi, Zaporijya Nükleer Santrali’nde insani felakete yol açmak için provokasyonlarını sürdürüyor. Gün boyunca, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin topçuları, Energodar kentinin doğusundan nükleer santralin bitişiğindeki bölgeye 30’dan fazla top atışı gerçekleştirdi” dedi.

Konaşenkov ayrıyeten, bölgede radyasyon düzeyinin olağan olduğunu ve can kaybının yaşanmadığını aktardı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir