Demirtaş, Yeşil Sol Parti’nin Hakkari mitingine mesaj gönderdi: Kendi başına vekillik peşinde koşanlar bizi üzüyor

Mimar Kaya

HAKKARİ – Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinin birinci mitingini Hakkari’de gerçekleştiriyor.

Sümbül Mahallesi’ndeki otogar alanındaki miting alanı Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) bayrakları ile süslendi.

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Sait Dede ile Hakkari Milletvekili adayları Vezir Parlak, Öznur Bartın ile Onur Düşünmez’in katıldığı miting halkı selamlamayla başladı.

Yağışlı havaya karşın ağır ilginin olduğu Yeşil Sol Miting alanına gelenler Yeşil Sol Parti’nin flamaları ile halay çekti.

Saygı duruşunun akabinde birinci olarak konuşan Başak Demirtaş, halkı selamladıktan sonra eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajını okundu.

Demirtaş iletisinde şu sözler yer aldı:

ÇEKMEDİĞİNİZ EZİYET, GÖRMEDİĞİNİZ ZULÜM KALMADI: Merheba gelê Colemêrgê eziz, gelê Colemêrgê bi rumet, gelê Colemêrgê agît. (Merhaba sevgili Hakkari halkı, Hakkari’nin onurlu halkı, Hakkari’nin yiğit halkı.) Merhaba kıymetli kardeşlerim, Colemêrg’in fedakar, yurtsever halkı. Hepinizi büyük bir hasretle, hasretle yürekten selamlıyor, sevgi ve hürmetlerimi gönderiyorum. Saygıdeğer halkımız, sizler politik, şuurlu, örgütlü bir halksınız. Şu anda yaşanan tarihi sürecin değerini çok âlâ bildiğinizi biliyorum. Önümüzdeki seçimler partiler ortasında yaşanan klasik, demokratik bir yarış değil, keşke o denli olsaydı. Gerçek şu ki, bizleri son sekiz yıldır yok etmek, tasfiye etmek için her türlü zulüm siyasetini zalimce uygulayan “Erdoğan tek adam rejiminin” diktatörlüğe dönüşüp dönüşmeyeceğinin seçimi olacak. Acıların en büyüğünü halk olarak sizler yaşadınız, yaşıyorsunuz. Çekmediğiniz eziyet, görmediğiniz zulüm kalmadı. Lakin içeride, dışarıda yediden yetmişe daima birlikte direndik. Teslim olmadık, yenilmedik. Tam aksine, bu zorbaları yenilme noktasına getirdik. Bu, en çok da siz kıymetli halkımızın duruşu sayesinde oldu.

KÜRT SIKINTISINI MECLİS ÇATISI ALTINDA TAHLİLE KAVUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞMAK OLACAKTIR: Artık kaybetmenin paniği ve dehşetiyle, meydan meydan gezip “Selo, Selo” diye kuyruğuna basılmış kesi üzere miyavlayıp duruyor. Biriler, aslanları kafese kilitleyince çakalların ormanın hükümdarı olacağını sanıyordu. Yanıldılar, yenildiler. Artık ormanın hükümdarı, 14 Mayıs’ta sandığa gidecek olan sizlersiniz artık. Bizi öz vatanımızda köleliğe mahkum etmek isteyenlere Colemêrg halkından tüm siyasi tarihimizin rekor oyunu bekliyorum, rica ediyorum. Evvel bu zulüm sistemini durduracağız, sonra da daima birlikte yaralarımızı saracağız. Yapacağımız birinci iş, demokrasiyi büyüterek barışa katkı sağlamak, Kürt problemini Meclis çatısı altında tahlile kavuşturmak için çalışmak olacaktır. Bunun için de Yeşil Sol Partinin en güçlü formda Meclis’te olması hayati derecede değerlidir. Elbette Kürt probleminin bütün muhataplarıyla diyalog ve iş birliği içinde başaracağı bunu. Kendi lisanımızın, kültürümüzün özgürce yaşayacağı, teminat altına alındığı bir sürecin demokratik gayretini yürüteceğiz. Acil ve yakıcı ekonomik problemlerimizin tahliline çalışacağız. Geçmişte size kelamımız vardı pahalı Hakkari halkı ancak ağır akınlar nedeniyle kelamımızı yerine getiremedik. Lakin ben Selahattin Demirtaş olacak her vakit kendimi size karşı borçlu hissediyorum. Bu borcu ödeyebilmek için canla başla çalışacağız.

HAKKARİ’NİN KARA TALİHİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ: Hakkarili gençlerin işsizliği, yoksulluğu canımızı çok acıtıyor. Bunu asla kabullenemiyorum. Hakkari’ye ekonomik yatırımları kesinlikle getireceğiz. Tek bir işsiz gencimizi ortada bırakmayacağız. Kelam verdiğimiz üzere Berçelan’ı, Cilo’yu, Zap’ı turizm merkezi haline getireceğiz. Hayvancılığı, tarımı tekrar ayağa kaldıracağız. Esnaflarımızın, çiftçilerimizin borçlarını, kredilerini yapılandırmak için yeni iktidarla tahlil bulacağız. Hudut kapılarımızı çağdaş bir biçimde tekrar işler hale getireceğiz. Colemêrg, Gever, Şemzinan ve Çelê başta olmak üzere her ilçenin, beldelerimizin bütün alt yapı sıkıntılarını çözeceğiz. Yani yeni periyotta demokrasiyle birlikte ekonomiyi de kesinlikle inşa edeceğiz ve Hakkari’nin kara talihini değiştireceğiz.

AYRILIK GAYRILIK YAPANLAR, KENDİ BAŞINA VEKİLLİK PEŞİNCE KOŞANLAR BİZİ ÜZÜYOR: Sizler her şeyin en uygununa, en hoşuna layıksınız. Biz de sizi mahcup etmemek için Yeşil Sol Parti olarak çok çalışacağız ve kesinlikle hepsini başaracağız. Sizden ricam, 7 Haziran seçimlerini de aşan büyük bir ulusal birlik ruhuyla tek yürek olmanızdır. Pinyanişi, Ertoşi, Canlı, Gevdi, Dostki ayırımı yoktur bizim nazarımızda. Hepsi birdir, hepsi beraberdir, hepsi bizim değerlimizdir. Ayrılık gayrılık yapanlar, kendi başına vekillik peşinde koşanlar bizi üzüyor. Periyot koltuk, makam, mevki peşinde koşma devri değil. Hakkari’deki tüm ailelerimizi, gençleri, kadınları, Yeşil Sol Parti adayları etrafında kenetlenmeye çağırıyorum. Öteki partilere ya da bağımsız adaylara tek bir oyunuz bile gitmemelidir. Bağımsız adaylıkla yola çıkanlara buradan bir davet yapıyorum; bizim için değerlisiniz, değerlisiniz.

YEŞİL SOL PARTİ ADAYLARI İÇİN TAKVİYE OLUN: Lütfen bu türlü yapmayın. Gelin bu tarihi periyotta halkın genel iradesinin modülü olur ve Yeşil Sol Parti adayları için dayanak olun. Size yakışan budur. Bedelli kardeşlerim, artık yeni bir devir yeni bir hayat başlıyor. Anahtar sizin elinizde, kapalı tüm kapıları açmak sizin elinizde. Biz size inanıyor, size güveniyoruz. 14 Mayıs akşamı hücremizden sizi izleyip müjdenizi almak için sabırsızlanıyoruz. Selçuk Mızraklı arkadaşımla bir arada hepinize en içten selam, sevgilerimizi gönderiyoruz. İradeniz önünde hürmetle eğiliyoruz. Min gelek bêriya te kiriye Colemêrg. Her bebî, her bijî gelê Colemêrg. Hezar car slav ji te ra Colemêrg. An serkeftin an serkeftin. (Seni çok özledim Hakkari. Varol, çok yaşa Hakkari halkı. Binlerce selam olsun. Ya kazanacağız ya da kazanacağız.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir