Metropoll’ün kurucusu Özer Sencar: İmamoğlu hem iktidarın hem muhalefetin rakibi

Metropoll Araştırma Şirketi’nin kurucusu Özer Sencar, “En çok Ekrem İmamoğlu‘nun üzerine gidiyorlar zira Ekrem İmamoğlu’nun iki tane değerli rakibi var. Birincisi Erdoğan. Birebir vakitte Kemal Kılıçdaroğlu da onu rakip olarak görüyor. İmamoğlu hem iktidarın hem muhalefetin rakibi konumunda” dedi. 

Independent Türkçe’den Gökçen Tuncer‘in haberine nazaran; Metropoll Araştırma Şirketi’nin kurucusu Prof. Dr. Özer Sencar, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın parti gücünün ve şahsî oy popülaritesinin yüksek olduğunu söz etti.

“Altılı masa, ‘altılı masa ekibi’ olarak şimdi bir kampanya başlatmadı”

Sencar, “Onun karşısında, her biri başka ayrı Erdoğan’a meydan okuyacak kadar güçlü liderlik özelliklerine sahip olmayan bir Altılı Masa var. Erdoğan kampanyasını temmuz ayında başlattı. Altılı masa, ‘altılı masa ekibi’ olarak şimdi bir kampanya başlatmadı. Kemal Kılıçdaroğlu kendi kampanyasını yapıyor.  Mesela bir iki örnek vereyim; temmuzda yapılan taban fiyat artırımı, ekim ayı sonuna kadar AK Parti’nin oyunu daima artırdı. Zira ekonomik faktörler, geçim darlığı çeken beşerler, yapılan artırımlarla bir ölçü rahatladılar. AK Parti’yi terk eden bir kısım oylar geri geldi. Temmuz ayından kasıma kadar AK Parti daima bir artış trendi gösterdi” dedi.  

“Güçlü liderlik özelliklerinin neredeyse tamamı Erdoğan’da var”

Sencar, daha evvel verdiği bir röportajda “Erdoğan bir seçim kazanma makinasıdır” yorumunun sorulması üzerine şu açıklamayı yaptı: 

Erdoğan ferdî olarak güçlü bir önder. Güçlü liderlik özelliklerinin neredeyse tamamı Erdoğan’da var. Erdoğan’ın eksiği, ekonomiyi bilmemesi. 10 yıldır güzel ekonomistlerle çalışmıyor. Bu hükümetin iktisatta başarısız olmasının nedeni, iktisat takımının zayıf olması. Fakat güçlü başkan isterse, bu kusurunu görürse, güçlü ekonomistleri bulup tekrar çalışabilir. Ali Babacan ile 10 yıl çalıştı. Ali Babacan üzere birisini tekrar bulabilir. Liderlerin ekonomist olması da gerekmez. Güçlü beşerlerle uzman beşerlerle çalışabiliyor olması gerekir.” 

“Sandıkları kontrol edemeyen seçimi alamaz”

Özer Sencar, Ekrem İmamoğlu’nun hem genç hem liderlik özelliklerinin yüksek, hem uygun polemik yapan birisi olduğunu, seçimin nasıl kazanılacağını bildiğini söyledi. “Sandıkları kontrol edemeyen seçimi alamaz” diyen Sencar, “Stalin’e atfedilen bir kelam vardır; ‘Seçimin sonucunu sandığa atılan oylar değil, sayılan oylar belirler’. Sayımı denetim edecek gücünüz yoksa her seçimi kaybedersiniz. İmamoğlu, sandıkları denetim edebileceğini gösterdi. CHP ve Mansur Yavaş, Ankara’da bile sandıkları denetim edemediler yeterince”  tabirlerini kullandı. 

“Ekrem İmamoğlu’nun iki tane kıymetli rakibi var”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mansur Yavaş’ı muhakkak aday yapmayacağını belirten Sencar, “Dolayısıyla kimse onun üzerine fazla gitmiyor. En çok Ekrem İmamoğlu’nun üzerine gidiyorlar. Zira Ekrem İmamoğlu’nun iki tane kıymetli rakibi var. Birincisi Erdoğan. Daha evvel Erdoğan’ı iki kere yendi. Erdoğan onu tek rakibi olarak görüyor şu anda. Aynı vakitte Kemal Kılıçdaroğlu da onu rakip olarak görüyor. İmamoğlu hem iktidarın hem muhalefetin rakibi pozisyonunda. Dolayısıyla kamuoyunda en çok hırpalanan, kusur yaptığında en çok linç edilen kişi Ekrem İmamoğlu. Son altı ay içerisinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisinin aday olacağını, öteki iki belediye liderinin aday olmayacağı algısını Türkiye’ye yerleştiriyor” dedi. 


Metropoll Araştırma Şirketi’nin kurucusu Özer Sencar:
Her iki ittifak da parlamentoda çoğunluk sağlamak için HDP’ye mahkum

“Mansur Yavaş her araştırmada Erdoğan’dan yüksek çıktı”

Sencar, “Erdoğan mı Mansur Yavaş mı?’ diye sorduğumuzda her araştırmada Mansur Yavaş, Erdoğan’dan yüksek çıktı. Bir yıl evvel bu fark, 20 puandı. Mansur Yavaş, Erdoğan’dan 20 puan öndeydi, bugün 6 puan önde. Mansur Yavaş’ın Erdoğan karşısındaki üstünlüğü giderek azalıyor. Emsal şey, Ekrem İmamoğlu için de geçerli. Ekrem İmamoğlu’nun Erdoğan’ı 15 puan geçtiği ölçümler var. Çoklukla bu yılın başındaki ölçümler. Bugün ortada neredeyse bir puanlık bir fark var. Yani eşit de diyebiliriz ona.  Kılıçdaroğlu, bir yahut iki ay Erdoğan’dan biraz yüksek çıktı. Sonbaharda “helalleşme” vs üzere telaffuzlarla ön plana çıktı. Orada Erdoğan’ı 1-2 ay geçti. Lakin genel olarak Erdoğan’ın daima gerisindeydi, bu ay da mesela beş puan gerisinde. Kılıçdaroğlu tertipli olarak Erdoğan’dan gerideydi. İki ay istisnai olarak geçti” açıklamasını yaptı.   

“HDP seçmeninin büyük kısmı Erdoğan’a artık güvenmiyorlar ve karşılar”

HDP seçmeni ile ilgili açıklamalarda da bulunan Sencar, şunları söyledi:

“HDP seçmeni yahut Kürtler için şunu söyleyebilirim; bu seçmenlerin büyük kısmı Erdoğan’a artık güvenmiyorlar ve karşılar. Muhalefete oy verme eğilimindeler. ‘Erdoğan mı Mansur mu?’, ‘Erdoğan mı İmamoğlu mu?’, ‘Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu?’ diye sorduğumuzda HDP’lilerin yüzde 75 ila 85’i Erdoğan’ın karşısındakine takviye veriyor. Lakin muhalefet içerisinde makul adaylara karşı evvelce bir aykırılıkları var. Mansur Yavaş’a ve Meral hanıma karşı olmalarının sebebi, onlar berbat beşerler oldukları için değil. Yolsuzluğa bulaşmamış, hırsızlığa bulaşmamışlar, hiçbir dedikodu yok haklarında. Mansur Yavaş, Ankara’da dört yıldır belediye başkanlığı yapıyor. Ben onun hiçbir yolsuzluğunu duymadım. Pak bir insan. Meral hanım da o denli. Lakin milliyetçi olmaları, Kürtlerin onlara oy vermemeleri için kâfi. Muhalefet bu iki adayla çıkarsa seçimi baştan kaybetmiş demektir. 

Kürtler biraz da pragmatisttirler. Sonuç almaya eğilimlidirler. Zira yaşadıkları, onlara bu tecrübeyi öğretmiştir. Kazanabileceklerini düşündükleri adayı güçlü desteklerler. Bir A adayı ortaya çıktı. HDP’liler ona karşı değil. Oy verebilirler. Ancak onun kazanamayacağını düşünürlerse takviyeleri kâfi olmaz. O vakit sandığa gitmezler. Hatta biraz muhafazakâr olan Kürtler, HDP’liler Erdoğan’a oy verir. 

“Her iki ittifak da parlamentoda çoğunluk sağlamak için HDP’ye mahkumlar”

Kürtler ve HDP’liler, kazanacak adayla birlikte olmak isterler. Bütün toplumsal ve etnik kümeler, kazanacak adayla birlikte olmayı tercih ederler. Kaybedecek adayın yanında durmak istemezler. Kazanma talihi yüksek olanın yanında daha güçlü bir biçimde bulunurlar ve desteklerler. Kazanamayacak adayın karşısında ise parmaklarının ucuyla fiyat, güçlü takviye vermezler, sandığa gitmezler. Her iki ittifak da parlamentoda çoğunluk sağlamak için HDP’ye mahkumlar. ‘HDP’nin yardımına gereksinimleri var’ demiyorum, “HDP’ye mahkumlar” diyorum.” 

“Eğer muhalefet, zayıf bir adayla çıkarsa seçmenin bir kısmı sandığa gitmeyebilir”

Haziranda gerçekleşmesi planlanan seçime iştirakin yüksek olacağını öngören Sencar, sandığa gitmeyecek kesitin çoğunlukla muhalefetten çıkacağını tabir etti. Sencar, “AK Parti’lilerin, MHP’lilerin çok büyük kısmının sandığa gideceğini düşünüyorum. Sandığa gitmeme eğilimleri çok düşüktür. HDP’nin de dahil olduğu muhalefet seçmenlerinin, iştirakini artıracak olan şey, beğendikleri, “bununla kazanırız” dedikleri aday olmasıyla ilgilidir. Şayet muhalefet, zayıf bir adayla çıkarsa seçmenin bir kısmı sandığa gitmeyebilir” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir