Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin: “Karma eğitim zorunlu değil”

Yeni kabinede Ulusal Eğitim Bakanlığı’na atanan Yusuf Tekin, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı’nı bitirdi. Lisansüstü eğitiminin akabinde birebir alanda öğretim üyesi oldu.

2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atandı. 28 Mayıs 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı olarak atananan Tekin, 2018’de profesör olduktan sonra görevinen istifa etti ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörü olarak atandı.

Yusuf Tekin, 12 yılı aşan bürokratlığı müddetinde tartışma birçok açıklama ile gündeme gelmişti.

2013 yılında 19. Ulusal Eğitim Şurası’ndan karma eğitimin masaya yatırılması üzerine Yeni Akit’e konuşan Tekin, karma eğitimle ilgili mevcut yasal düzenlemelerde eğitimin karma olmasını zarurî kılan bir karar bulunmadığını söylemişti. “Halk siyasal iktidara hâkim olduğu üzere, burada da halkın kıymetleri belirleyici olmaya başladı” ifadelerini kullanan Tekin, “Halkın istediği şekilde Milli Eğitim Bakanlığı gerekli düzenlemeleri yapar” demişti.

Yusuf Tekin, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda Müsteşar misyonunu sürdürdüğü 2013’te İmam Hatip Liseleri Memleketler arası Sempozyumu’nda ”1930’lar bir daha yaşanmasın” demiş ve şöyle konuşmuştu: “1930’lu yıllar Türkiye coğrafyanın bir daha asla yaşamasını istemediği devir. Bu devrin başında dini referans kaynaklarının lisanıyla oynanmış, bu kurumlar siyaset gereci haline gelmiş.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir