Otobüsçüler Federasyonu: Zam yok demedik, sözlerimiz çarpıtıldı

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED), evvelki hafta haber ajanslarına yansıyan otobüs bilet fiyatlarına 2023’te artırım yapılmayacağına yönelik açıklamalarının çarpıtıldığını söyledi.

 
TOFED’den yapılan yazılı açıklamada, “TOFED Genel Başkanı Birol Özcan’ın, 2023 yılı içinde bilet fiyatlarına artırım yapılmayacağı biçiminde bir beyanatta bulunduğu cihetiyle ajanslarda temelsiz haberler yapılmaktadır” denildi.

 
Açıklamada, Özcan’ın basın mensuplarına hiçbir vakit 2023 yılında bilet fiyatlarına artırım yapılmayacağı tarafında bir açıklamasının olmadığı vurgulandı.

 
TOFED’den yapılan açıklamada, “Birol Özcan, basına yapmış olduğu açıklamalarda bilet fiyatlarının geçtiğimiz yıla oranla zamlanmadığını, fahiş akaryakıt fiyatlarının ucuzlamasının bilet fiyatlarının geri gelmesinde etken olduğunu, geçtiğimiz yıllara oranla yolcu ve sefer sayılarında da kıymetli bir azalma yaşandığını, bu nedenle de dalda haksız ve yıkıcı bir rekabet ortamının oluştuğunu vurgulamıştır” denildi.

 
Federasyonun açıklamasında, birçok bahiste Bakanlığa dilekçe gönderildiği de belirtilirken, “Bakanlığın taban fiyat tarifesi yayınlaması gerektiği ve maliyetin altında kesilen bilet fiyatlarının önüne geçilmesinin kamu faydasına olduğu, ayrıyeten bilet fiyatlarına tesir eden otogar çıkış fiyatlarının belirlenmesinde ülke genelinde farklı ve fahiş çıkış fiyatlarının olduğu, bu kapsamda çıkış fiyatlarına de tavan fiyat tarifesinin getirilmesi gerektiği vurgulanmıştır” sözleri yer aldı.

 
TOFED Genel Başkanı Birol Özcan’ın önceki açıklamalarında yolcu bilet fiyatlarının değerlenmemesi için akaryakıt fiyatlarının düşürülmesinin zarurî olduğu, bu gerçekleştirilemiyorsa yolcu nakliyeciliğinde kullanılan akaryakıttan alınan ÖTV’nin düşürülmesi ve bilet fiyatlarından alınan KDV’nin yüzde 8’e indirilmesinin kıymet arz ettiğini belirttiği de hatırlatıldı.

 
Açıklamada, “Bu çerçevede 2023 yılı itibariyle köprü ve otoyollara artırım yapılmamasının bilet fiyatlarını olumlu istikamette etkileyeceği tabir edilmiş, İstanbul’a yakın vilayetlere sefer yapan otobüslerin bilet fiyatlarına kıymetli bir tesir eden, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden mecburî otobüs geçiş uygulamasının değiştirilerek, trafiğin ağır olmadığı vakitlerde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişlere müsaade verilmesi gerektiği de belirtilmiştir” tabirleri yer aldı.

 
TOFED Genel Başkanı Birol Özcan’ın önceki hafta haber casuslarına yansıyan açıklamaları ise, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, yeni yılda köprü ve otoyol fiyatlarının artırılmaması kararından çok mutluyuz. Bu otobüs firmalarına olumlu yansıyacak. Salgının suratında yaşanan azalmayla otobüs seferleri ve yolcu sayıları arttı. 2021 yılında artmaya başlayan seferler, 2022 yılında daha da yükseldi ve olağana döndü. 2022 yılında bir evvelki yıla nazaran sefer sayımız yüzde 15 artarak 427 bine yükseldi. Ayrıyeten yolcu sayımız da arttı. 2023 yılı için yeni bir tarife beklentimiz yok, bilet fiyatları birebir kalacak” halindeydi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir