NATO’dan nükleer caydırıcılık tatbikatı: Türk pilot detayı!

NATO Müttefik Hava Komutanlığı’nın (AIRCOM) toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, müttefik ülkelerin hava kuvvetlerinin “Steadfast Noon” tatbikatında şu anda nükleer caydırıcılık kabiliyetlerini denediği belirtildi. Tatbikata 14 ülke çok sayıda savaş uçağıyla katılıyor. Tatbikata onlarca savaş uçağının katıldığı, askeri hareketlerin Avrupa’nın kuzeybatısında düzenlendiği söz edildi.

TÜRK PİLOTUN RESMİ PAYLAŞILDI

Steadfast Noon tatbikatının yıllık rutin eğitim faaliyeti olduğu vurgulanan açıklamada, tatbikata 14 ülkeden çeşitli tiplerde 60’dan fazla savaş uçağının katıldığı aktarıldı.

AIRCOM paylaşımında ortalarında Türk Hava Kuvvetleri’ne ilişkin tanker uçağın bulunduğu kimi savaş uçaklarının fotoğraflarına da yer verildi. Fotoğraflardan birinde de ay yıldız desenli kask takmış bir Türk savaş uçağı pilotu yer aldı.

B-52’LER DE KATILIYOR

30 Ekim’e kadar sürecek Steadfast Noon tatbikatı konut sahibi Belçika ile Kuzey Denizi ve İngiltere hava alanında yapılıyor. Tatbikatta kullanılan savaş uçakları ortasında dördüncü ve beşinci kuşak savaş jetleriyle gözetleme uçakları ve tanker uçaklar bulunuyor.

Önceki yıllarda olduğu üzere bu yıl da tatbikatta ABD’ye ilişkin uzun menzilli bombardıman uçakları B-52’ler de kullanılıyor. “Steadfast Noon” tatbikatı her yıl farklı bir NATO ülkesinin konut sahipliğinde düzenleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir