NATO zirvesine Türkiye damgası… İngiliz gazeteden Erdoğan vurgusu: Hedeflerinin çok ötesine uzanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Önderler Tepesi’nin akabinde basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Temmuz’da mühleti dolacak olan Tahıl muahedesine ait “Sürenin uzatılması için görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

“Müttefiklerimize terör örgütleri ortasında ayırım yapmayın, İslam düşmanlığı ile gayret edin demeyi kendimize zul sayıyoruz” diyen Erdoğan, “NATO’nun iki temel tehditten biri olarak gördüğü terörizm ile çaba alanındaki uğraşların artırılması şart” sözlerini kullandı.

İsveç’in üyeliğinin onaylanması için TBMM onayının gerektiğini hatırlatan Erdoğan’ın bu açıklamaları dünya basınında geniş yer buldu.

 AP bu gelişmeyi ‘Erdoğan, milletvekillerinin İsveç’in NATO üyeliğini Ekim ayında onaylayacaklarını söyledi’ başlığı ile abonelerine servis etti.

Alman Zeit ‘Türkiye, İsveç’in üyeliğini en erken Ekim ayında onaylamak istiyor’ dedi. Al Monitor haberinde şu tabire yer verdi;

‘Erdoğan, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini Ekim’den evvel onaylamasının mümkün olmadığını söyledi.’

N-TV ise ‘Erdoğan, İsveç’in NATO’ya süratle katılma umutlarını söndürüyor’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

İngiliz Independent ‘Türkiye Cumhurbaşkanı, İsveç’in NATO üyelik amacının Ekim ayından evvel Türkiye parlamentosu tarafından onaylanmayacağını söyledi’ dedi.

India Today ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleri şu anda yaz tatilinde oldukları için İsveç’in NATO üyelik gayesinin Türkiye parlamentosu tarafından Ekim’den evvel onaylanmayacağını söyledi’ dedi.

Al Arabiya Erdoğan’ın F-16 açıklamasını öne çıkardı ve ‘Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada , ABD’den satın alınan F-16 savaş uçakları için her zamankinden daha umutlu olduğunu söyledi’ dedi.

İNGİLİZ GAZETEDEN ERDOĞAN VURGUSU

İngiliz Express gazetesi ‘Erdoğan’ın İsveç’in NATO maksadına yeşil ışık yakması, Batı için kıymetli bir bildiri gizliyor’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Haberde ‘Erdoğan, Türkiye’yi global ilgilerde vazgeçilmez bir oyuncu olarak pozisyonlandırmaya çalışırken, hesaplı ataklarının sonuçları askeri mutabakatların ve AB üyelik amaçlarının çok ötesine uzanıyor’ tabirlerine yer verildi.

Erdoğan’ın bu atılımlarının Türkiye’nin milletlerarası sahnede jeopolitik nüfuzunu ortaya koyma kararlılığını gösterdiğinin altını çizen İngiliz gazete şu değerlendirmede bulundu;

‘ABD idaresiyle yapılan birinci muahede, 40 F-16 uçağının yanı sıra 900’ün üzerinde havadan havaya füze ve 800 bombanın satın alınmasını içeriyor. Kanada ile yapılan ikinci muahede, Türkiye’ye silah satışının önündeki ihracat pürüzlerinin kaldırılmasına odaklanıyor.’

NATO tepesi öncesi Erdoğan’ın yaptığı AB davetini hatırlatan Express ‘Şaşırtıcı bir halde Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliği tartışmalarını İsveç’in NATO’ya katılma maksadına bağlayarak yine canlandırdı’ dedi.

Erdoğan’ın onayı ile İsveç’in ittifakın 32. üyesi olmaya yaklaştığına dikkat çeken Politico şu değerlendirmede bulundu;

‘Bu bitmiş bir mutabakat değil. Ankara, yeşil ışık karşılığında ABD’nin F-16 savaş uçaklarını onaylamasını neredeyse katiyetle istiyor. Lakin bu yalnızca Biden’a bağlı değil, tıpkı vakitte Kongre’ye de bağlı.’

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir