Mobil oyun sektörünün gelirinin, akıllı telefonlar çağında ilk kez gerilemesi bekleniyor

100 milyar dolarlık eşiği aşan taşınabilir oyun kesiminin gelirinin bu yıl akıllı telefonlar çağında birinci sefer gerilemesi bekleniyor. 

Financial Times’ın data şirketi Newzoo’nun datalarıyla hazırladığı habere göre, taşınabilir oyun dalının bu yılki gelirinin geçen yıla nazaran yüzde 6,4 azalarak 92.2 milyar dolara gerilemesi öngörülüyor. 100 milyar dolar gelir eşiğini aşan ve çok süratli büyümesiyle bilinen taşınabilir oyun pazarı, geçen sene yüzde 7,3, 2020’de ise yüzde 25,6 büyümüştü. 

Bir öbür araştırma şirketi Ampere ise taşınabilir oyunun dalının gelirinin 2022’de yıllık bazda yüzde 6,4, bir diğer deyişle 6 trilyon dolar azalacağını hesaplamıştı. Pazarda yaşanan gerilemenin nedenleri ortasında artan reklamcılık maliyetleri, tüketici harcamalarında yaşanan azalma ve taşınabilir oyun kesimini büyüten Covid-19 pandemisinin büyük ölçüde bitmesi gösteriliyor.

Oyun pazarında taşınabilir oyunlar birinci sırada

Mobil oyun kesiminin birinci örnekleri 1990’larda ortaya çıkmasına karşın, bölüm, 2008’de başlayan akıllı telefonlar çağında büyük bir ilerleme göstermişti. Bölümün gelirleri, 2008 sonrası periyotta birinci defa azalacak.

Mobil oyun bölümü, global oyun pazarı gelirlerinin yarısını oluşturuyor. 2022 yılı gelirleri 92 milyar dolar olarak varsayım edilen taşınabilir oyun dalı birinci sırada yer alırken; konsol oyunları 51.8, indirilebilen masa üstü oyunları ise 38.2 milyar dolarlık pazar geliri var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir