‘İmamoğlu’nun İYİ Parti’ye geçmesi an meselesi! Akşener Kılıçdaroğlu’nu sildi’

Sosyolog Adem Palabıyık, İHA muhabirine siyaset sosyolojisi açısından gündemle ilgili tahlilde bulunarak, bilhassa son günlerde kimi isimlerin birlikte verdiği karelere ve kullandığı tabirlere dikkat çekti.

“İMAMOĞLU’NUN UYGUN PARTİ’YE GEÇMESİ AN MESELESİ”

Parti liderlerinin verdiği fotoğraf karelerine bakıldığında, liderlerin siyasal tercihlerin değişebileceğini gördüklerini belirten Palabıyık kısaca şu yorumlarda bulundu:

*Ekrem İmamoğlu’nun UYGUN Parti’ye geçmesi an sıkıntısı.

*Akşener’e nazaran Kılıçdaroğlu zayıf bir profil

*Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyareti sonrası Akşener karar aldı ve Kılıçdaroğlu’nu pasifleştirecek.

*İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’ndan çok Akşener’e bağlı olduğunu ilan edecek vaziyete geldi.

*Bunlara karşılık olarak CHP, HDP’yi yanında tutmak ismine Sezgin Tanrıkulu’nun HDP’ye gönderilmesi mümkün.

“ABD, PKK’YA YAKIN VE AYASOFYA’YI YİNE KİLİSEYE ÇEVİRECEK BİR İSMİ ADAY OLARAK İSTİYOR”

ABD’nin en başından itibaren AK Parti’ye karşı olan tutumunun net olduğunu belirten Palabıyık kelamlarını şöyle tamamladı:

“ABD, olasıdır ki tekrar PKK kartını oynayacak, PKK’ya yakın ve hükmedebileceği bir ismi aday olarak görmek isteyecektir. ABD’nin bu tavrının ittifak içinde nasıl karşılık bulacağı aşikâr değil lakin kendisine biat etmeyen hiçbir isim ABD’yi ilgilendirmeyecektir. PKK güdümlü bir ismin yahut PKK’ya sıcak bakan bir ismin, ABD için tercih edileceği aşikârdır. Böylece Suriye siyaseti çökmeyecek, Azerbaycan üzerindeki baskıyı artırabilecek ve Rusya’yı Suriye’de pasif hale getirmenin hesaplarını hayata geçirebilecektir. Ayrıyeten, Yunanistan üzerinde de Türkiye’nin alanını daraltma teşebbüslerinde bulunarak birtakım kabulleri dayatabilecektir. Bunun birinci adımı ise Ayasofya Mescidi’nin kiliseye çevrilmesi olacaktır. ABD, böylece ‘Millet İttifakı’nı istediği üzere organize edebilir. Bu ihtimallerin hepsi siyaset sosyolojisi açısından öngörülmektedir.”

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir