Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Krizlerden geçiyoruz

Macron, konuk olduğu France 2 kanalında “krizlerden geçiyoruz” diyerek, Avrupa’da geri dönen savaşın güç ve fiyatlar üzerinde sonuçları olduğunu kaydetti.

Bunun Fransızların hayatlarını ve Fransız şirketlerini etkilediğini tabir eden Macron, “Bugün bağımlılıklarımızın sonuçları olan bir enflasyondan geçiyoruz” dedi.

Macron, enflasyonun Fransa’da yaklaşık yüzde 6,5, Avro Bölgesi’nde ise yaklaşık yüzde 10 olduğunu söyledi.

Haneler için elektrik ve gaz fiyatlarındaki artışın 2023’ünün birinci aylarında en fazla yüzde 15 olacağını hatırlatan Macron, bu tavan fiyat uygulamasının küçük şirketleri de kapsayacağını söz etti.

Şirketlere yönelik gaz ve elektrik fiyatlarındaki yükselişi amorti etmek için bir sistem devreye sokacaklarını belirten Macron, güç fiyatlarına karşı belli şoförler ve büyük şirketler için atacakları yeni adımları anlattı.

Macron, yükselen fiyatların öğrencileri çok fazla etkilediğine değinerek, öğrenci bursları ve yurtlarından sorumlu kurum olan CROUS’un restoran ve kafeteryalarında burslu öğrenciler için geçerli 1 avroluk menü adımının genişletileceğine değindi.

Emeklilik reformu

Macron, 2023 yazından itibaren her yıl emekliliğe ayrılma yaşının 4 ay ertelenmesi, 2031 yılında ise emeklilik yaşının 65 olması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Emmanuel Macron, emeklilik ıslahatının gerekliliğini savunarak, hükümetin bu ıslahata ait yasa tasarısını 2023 yılının başında tanıtacağına işaret etti.

Gazetecinin Macron’a, hafta başında Fransa’da sol ve çevreci partilerden oluşan Toplumsal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği’nin (Nupes) bütçe maddesine ait hükümete karşı verdiği gensoru önergesinin kabul edilmesi için yalnızca 50 oy eksik olduğunu anımsatması üzerine, Macron, “Nupes’in çok sağcı Ulusal Birlik (RN) ile el ele olmaya hazır olduğunu kanıtladığı” yorumunu yaptı.

Macron, gensoru önergesine oy vermeyen Cumhuriyetçiler (LR) partisi milletvekilleriyle farklı ıslahatlar için ittifak yapılmasını istedi.

Elektrikli otomobil üretiminde Çin’in Avrupa’dan daha süratli olduğunu kaydeden Macron, Avrupa’da gereğince elektrikli araç üretmediklerine değindi.

Hastanelerde ve kentlerde gereğince doktor olmadığını ifade eden Macron, konuşmasında hastanelerdeki pediatri servisinde yaşanan krizi ele aldı.

Macron, göçle ilgili parlamentoda müzakere olmasını istediğini belirterek, buna ait maddelerde derin bir ıslahatın gerekliliğinden bahsetti ve son iki yılda kamu nizamını bozan 3 bin sistemsiz göçmeni kendi ülkelerini gönderdiklerini kaydetti.

Emmanuel Macron, “Göçmenlik ve güvensizlik ortasında asla varoluşsal bir temas kurmam” diyerek, yasa dışı göçle gayret etmek istediğini belirtti.

Sosyal medyada, sokaklarda, protestolarda, günlük hayatta, sert reaksiyon veren bir toplum yapısına sahip olunduğundan bahseden Macron, toplumu sakinleştirmeleri gerektiğine değindi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir