Foreign Policy’den dikkat çeken analiz: İktidarı onlar belirleyebilir…

2023’e girdikten sonra bütün gözler bu yıl yapılacak seçimlere çevrildi… Birçok ülke bu yıl kritik seçimlere hazırlanırken bunlardan en dikkat alımlı olanı ise hiç kuşkusuz Türkiye’de yapılacak seçimler.

Henüz tarihi aşikâr olmasa da memleketler arası kamuoyu Türkiye’deki seçim süreci ve sandıktan çıkacak sonucu merakla bekliyor. Şimdi seçimin tarihi açıklanmazken, ABD merkezli saygın medya kuruluşlarından Foreign Policy dikkat cazibeli bir tahlil yayınladı. Bu yıl yapılacak seçimlerin mercek altına alındığı kapsamlı tahlilde Türkiye için farklı bir kısım oluşturuldu.

KÜRTLER VE MAORİLER

Makalede, Türkiye’deki Kürt seçmenin kritik bir ehemmiyeti olduğuna dikkat çekilirken, “Türkiye’de ve Yeni Zelanda’da azınlık kümeler Kürtler ve Maoriler parlamentoda hükümetin oluşmasında karar verici pozisyonuna gelebilirler. Guatemala, Türkiye, Polonya ve Bangladeş’te iktidardaki partilerin medya ve yargı üzerindeki tesiri gözlemcilerin adil bir yarış olmayacağına dair tasalarını artırıyor” yorumu yapıldı.

Foreign Policy’deki makalede Altılı Masa’nın çıkaracağı aday sonrasında daha net bir kestirimde bulunulacağı aktarıldı.

Makalede Erdoğan hakkında, “2002’deki seçimleri kazandı, 2003’te başbakan oldu ve o vakitten beri Ankara’daki zirve isim oldu. Daha renkli bir istatistik verelim, Erdoğan ülkede Starbucks’ın hizmet verdiği müddetten bile uzun müddettir ülkeyi yönetiyor” sözü kullanıldı. Bu süreç içerisinde parlamenter demokrasinin yerine cumhurbaşkanlığı sisteminin geldiğine dikkat çeken Foreign Policy son periyotta Erdoğan’ın oylarının düştüğünü belirtirken “Altılı Masa”nın ise şimdi adayını açıklamadığı hatırlatıldı.

“AKP’YE YARAYACAK”

İstanbul Büyükşehir Başkanı İmamoğlu’na verilen cezaya dikkat çekilen makalede, “Bir öteki eski cumhurbaşkanı adayı HDP’li Selahattin Demirtaş’ın da cezaevinde olması Türkiye’deki seçimlerin büsbütün özgür ve adil olmayacağı telaşı yaratıyor” savı da yer aldı.

“Altılı Masa”da yer almayan HDP için farklı bir kısım açılırken, “Bu noktada HDP parlamentoda hükümeti belirleyici pozisyonunda olabilir. Altılı Masa çoğunluğu sağlamak için azınlık haklarında birtakım ödünler verebilir ve bu sayede gücü AKP ve müttefiki MHP’den alabilir. Öte yandan Kemalist ve göçmen karşıtı Zafer Partisi de bu partilerden oy çalabilir ancak onların yüzde 7 seçim barajını geçme ihtimali düşük. Bu da AKP’ye yarayacaktır” tabiri kullanıldı.

Makalede, “Şu an varsayım yapmak için çok erken bilhassa Erdoğan’ın karşısına kimin çıkacağı aşikâr değilken” yorumu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir