Fenerbahçe’nin yeni transferi Edin Dzeko: ‘Kendimi evimde gibi hissediyorum’

Fenerbahçe’nin yeni transferlerinden golcü oyuncu Edin Dzeko, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan ‘Günün Röportajı’ programına konuk oldu ve soruları yanıtladı.

Edin Dzeko’nun açıklamaları şöyle:

BURADA OLMAKTAN ÖTÜRÜ KEYİFLİ VE HEYECANLIYIM

Fenerbahçe’de, bu kusursuz toplulukta olmaktan ötürü kendimi hem heyecanlı hem de keyifli hissediyorum. Umuyorum daima birlikte kusursuz işler başaracağız.

FENERBAHÇE’DE ÇOK BÜYÜK BOSNALI OYUNCULAR OYNADI

Daha çok küçükken ve gençken burada çok büyük Bosnalı oyuncular oynamıştı. Fenerbahçe’de Elvir Bolic ve Elvir Baljic oynamıştı. O periyot de Baljic, Fenerbahçe’den Real Madrid’e transfer olmuştu. Bosna için çok büyük transferlerden bir tanesi idi. Esasen Fenerbahçe ile ilgili birçok şey biliyordum. Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük topluluğu, en büyük kulübü. Ben de bundan ötürü Fenerbahçe’ye geldim. Fenerbahçe çok fazla tarihi başarılara sahip bir kulüp. Umarım birlikte çok fazla kupalar kazanırız. Bu büyük ve mükemmel topluluğun maksadı esasen her vakit şampiyonluklar ve kupalardır.

ÇOK HOŞ KARŞILANDIM

Yeni bir kulüple anlaştığınızda vakit içinde birbirinizi tanıma imkanınız olur. Buraya geldiğim andan itibaren hem teknik yöneticimiz, hem ekip arkadaşlarımız, hem de tesisteki tüm çalışanlar tarafından çok hoş bir biçimde karşılandım. Bana çok sıcak ve çok güzel formda davrandılar. Kendimi konutumda üzere hissediyorum. Her ne kadar Türkçe konuşmuyor olsam da kadro içinde farklı lisanlarda konuşan futbolcular var. Hasebiyle bu manada benim açımdan bağlantı kurmak hoş oluyor.

HOCAMIZ BENDEN BEKLENTİLERİNİ İLETTİ

Hoca konusunda konuşacak olursam, kendisi beğenilen ve nazik bir insan. Buraya geldiğimde kendisini tanıttı ve benden beklentilerini iletti. Hoş bir konuşma ve tanışma oldu. Her ne kadar Avrupa’dan gelmiş olsam da her vakit kendimi geliştirmek isteyen, kulüp için, hocamız için yararlı olmaya çalışan ve her vakit en yeterlimi ortaya koymaya çalışan bir futbolcuyum. Bir futbolcu için geçmişi aslında çok değerli değildir, zira daima olarak geleceğe bakmak ve geleceği kıymetlendirmek durumundasınız ve her vakit daha yeterli olabilirsiniz. Ben de her vakit bu mantaliteye sahibim.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KULÜBÜNDEYİM, FENERBAHÇE’DEYİM

Taraftarlardan hoş iletiler aldım. Onların keyifli olduklarını görebiliyorum lakin ben onlardan çok daha memnun olduğumu söyleyebilirim. Biraz evvel de tabir ettiğim üzere Fenerbahçe üzere büyük ve şahane bir kulüpte iseniz birlikte çalışmanız ve tıpkı emel uğruna bir arada hareket etmeniz gerekiyor. Hocamız dün bir toplantı gerçekleştirdi ve beklentilerini açık ve net bir biçimde anlattı. Nasıl bir ekip istediğini tabir etti, nasıl bir oyun ortaya koymamız gerektiği konusunda bizlere direktifler verdi. Müspet bir toplantı oldu. Türkiye’nin en büyük kulübündeyim, Fenerbahçe’deyim. Oynayacağımız maçları kazanmamız gerekiyor. Bu noktada dönem içerisinde herkese gereksinim var. Şampiyonluklar ve muvaffakiyetler yaşayabilmek için taraftarlara, burada çalışan insanlara ve kadro arkadaşlarımıza muhtaçlığımız var. Fakat bu türlü birlikte hareket edebilirsek amaçlarımıza ulaşabiliriz.

SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM

İstanbul’daki final heyecan vericiydi ancak maçı üzgün olarak tamamladık. Manchester City’e karşı kaybettik. Şunu da belirtmem gerekiyor ki ben Türkiye’deki ve İstanbul’daki atmosferleri biliyorum. Statlar çok beğenilen. Dolu tribünler önünde oyununuzu oynuyorsunuz. O atmosferi yaşamak ve görmek ismine heyecanlıyım. Daha evvel burada oynayan Bosnalı oyuncularla konuştuğumda, onlar da bana atmosferin olağanüstü olduğunu iletmişlerdi. Vakit geçtikçe Türkiye liginin çok daha yeterli noktaya geldiğini düşünüyorum. Statlar daha dolu. Lig de mühlet içerisinde gelişim kazanıyor. Ben de sabırsızlıkla ligin başlamasını bekliyorum.

LAKABI NEREDEN GELİYOR?

Bosnalı beşerler Türkleri çok seveler. Türkler de tıpkı biçimde. Biz zati kardeş üzereyiz. Burada olduğum için çok memnunum. ‘Bosnalı kuğu’ lakabına gelecek olursak, ulusal ekip maçında deplasmanda Belçika’ya karşı oynuyorduk. O maçta gol atmıştım. Yorumculardan bir tanesi ‘Bosnalı kuğu’ diye bağırmaya başladı. Sonrasında bu lakap devam etti. Ülkemde de beni daima bu lakapla çağırıyorlar. Ben de bundan ötürü memnunum.

O GOL BANA KUSURSUZ HİSLER YAŞATMIŞTI

Attığınız golleri seçmek zordur. Bana nazaran en düzgün golüm Şampiyonlar Ligi’nde Roma formasıyla Chelsea deplasmanında atmış olduğum goldü. Maçın gidişatında atmış olduğum o gol, benim için en yeterli gol olarak nitelendirilebilir. Stamford Bridge’de o gol bana olağanüstü hisler yaşatmıştı.

BAŞARI İÇİN BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

Fenerbahçe taraftarlarının ne kadar büyük taraftar olduğunu, stadın daima dolu olduğunu, atmosferin de şahane olduğunu ekip arkadaşlarımdan da duydum. Şayet büyük şeyleri başarmak istiyorsanız birlikte hareket etmeniz gerekiyor. Futbolcu, hoca, taraftarlar, liderimiz yani kısaca topluluğun bütün ve bir arada olması gerekiyor. Fenerbahçe üzere büyük bir ekip esasen bu noktada başarılara ulaşabilmek ismine bir arada hareket etmeli diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir