Bakanlıklarda devir teslim töreni…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yeni kabineyi açıklaması akabinde 17 bakandan 15’i değişti.

Bu kapsamda bugün, bakanlıklarda bölüm teslim törenleri gerçekleştiriliyor.

İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu, devir teslim merasimi için bakanlığa geldiğinde çalışanlar tarafından kapıda karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin yeni İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya oldu. Bakanlıkta yapılan bölüm teslim merasiminde, Süleyman Soylu misyonu Ali Yerlikaya’ya bıraktı.

SOYLU’DAN ERDOĞAN’A

Odatv, kabine değişimi öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Süleyman Soylu ortasında yaşanan görüşmenin detaylarına ulaştı. Yeni kabine belirlenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Süleyman Soylu ile görüşerek, bakanlık için önerisi olup olmadığını sordu. Süleyman Soylu bu soruya “Edep ederim efendim” diyerek cevap verdi.

Edep ederim kelamı, TDK’ya nazaran “utanmak” manasına gelirken, kimi yerlerde “Rica ederim, haddimi bilirim, haşa huzurdan” üzere manalarda da kullanılıyor.

“ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN”

Öte yandan İçişleri Bakanlığı devir teslim töreninde kameraların karşısına geçerek veda konuşması yapan Süleyman Soylu, “Aziz milletimizi, birlikte emek verdiğimiz, mesai yaptığımız, acı tatlı birçok anıya ortak olduğumuz mesai arkadaşlarımızı ve tüm çalışanlarımızı sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun, iyi ve uğurlu olsun” tabirlerini kullandı.

“GÖREV VE SORUMLULUKLARIMIZIN BİLİNCİNDEYİZ”

“Hizmet bayrağını sizden devralmak benim için büyük bir onur” diyen yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise “Görev ve sorumluluklarımızın şuurundayız, temel referansımız hukuk ve insan haklarıdır, bundan asla taviz verilmeyecektir” bildirisini verdi. Yerlikaya, “Aşk ile çalışan yorulmazmış, aşk ile çalışacağız Allah’ın müsaadesiyle yorulmak bilmeyeceğiz” diye konuştu.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDA EVRE TESLİM TÖRENİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Mehmet Şimşek vazifesini Nureddin Nebati’den devraldı.

Bakan Şimşek, “Şahsıma ağır bir misyon verildiğini biliyorum. İnşallah daima birlikte bu süreçten alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum. “Türkiye’nin rasyonel bir tabana dönmekten diğer devası kalmamıştır” dedi.

Mehmet Şimşek’in konuşmasından dikkat çekenler şunlar:

Şimşek, Bakan Nebati döneminde yatırım ve istihdamda değerli muvaffakiyetler elde edildiğini söyleyerek kendisini teşekkür etti. Şişmek, temel gayelerinin toplumun refahını artırmak olduğunu belirterek enflasyonla gayret iletisini verdi.

Şimşek, “Türkiye’nin rasyonel bir yere dönmekten öteki devası kalmamıştır” dedi, şeffaflık ve öngörülebilirlik vurgusu yaptı.

Şimşek “Toplumsal refahı yükseltme amacına ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve memleketler arası normlara uygunluk temel prensiplerimiz olacak.” diye konuştu.

Nureddin Nebati, vazifesi devretme süreci sırasında Mehmet Şimşek’in konuşmasının bitirmesinin akabinde “Ohh” dedi. O anlar kameralara bu türlü yansıdı.

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI’NDA PERİYOT TESLİM TÖRENİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına getirilen Mehmet Özhaseki, bakanlıkta düzenlenen merasimle misyonu Murat Kurum’dan devraldı.

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin zelzele ülkesi olduğunu, bu gerçeklikten hareket ederek tüm planların buna nazaran yapılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Son 100 yılda Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde 6’nın üzerinde vuku bulan, yıkıcı tesiri olan sarsıntı sayısı 60’ın üzerinde. Ölen insan sayımız 140 bine yakın. Yüz milyarlarca dolar ziyanımız var. Bizler bu mevzuda hazırlıklı olabilirsek, ileriye yanlışsız adımlar atabilirsek, ülkemizi bu sorunlardan, belalardan kurtarırız. Kadim bir şehircilik anlayışımız var, esaslı bir medeniyetin temsilcileriyiz. Biz bütün bu kültüre dayanarak, yol haritamızı doğru belirleyip, bakanlığı gelmiş olduğu noktadan daha ileriye götürmek için ben de elimden geleni yapacağım. Bundan kimsenin telaşı olmasın.”

Murat Kurum, 5 yıl evvel Özhaseki’den devraldığı bakanlık sürecinde ülkenin 81 vilayetinde, her afette tüm grubuyla Türk milleti ve vatan için ellerinden gelen çabası göstermeye çalıştıklarını vurguladı.

Bakanlık vazifesini devraldığında Allah’tan kendisini devlete, millete mahcup etmemesini dilediğini söyleyen Kurum, “Geldiğimiz üzere gidebilelim istemiştik. Bugün milletimize mahcup olmadan, devletimiz, vatandaşımız için tüm grubumuzla birlikte gece gündüz çalıştık, ürettik. Ülkemizin refahı, milletimiz için tüm çabalarımızı sarf etmeye ve bu manada da kentlerimizin altyapısını, üstyapısını geliştirmeye uğraş gösterdik. Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Konuşmaların akabinde Murat Kurum ve Bakan Özhaseki birbirlerine çiçek takdim etti.

Devir teslim merasimine, eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile bakanlık bürokratları katıldı.

Törende, Özhaseki’nin eşi, çocukları ve torunları da hazır bulundu.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI’NDA BÖLÜM TESLİM TÖRENİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına getirilen Sanayi ve Teknoloji Bakanı eski yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, bakanlıkta düzenlenen merasimle misyonu Mustafa Varank’tan devraldı.

Mustafa Varank’a bugüne kadar Bakanlıkta, Türkiye’nin Ulusal Teknoloji Atağı seyahatinde ortaya koyduğu liderlik, öncü rol, yaptığı ağabeylik için teşekkür ettiğini vurgulayan Kacır, şöyle konuştu:

“Yöneticilik çok şahsa nasip olur ancak kimilerine büyük işler yapmak nasip olur. Büyük işler yapmak nasip olan yöneticilerin fakat kimilerine bu büyük işlerin toplum tarafından sahiplenilmesini de sağlamak nasip olur ve tekrar onların da fakat kimilerine milletin sevgisini kazanmak nasip olur. Sayın Bakan’ım, siz geçtiğimiz 5 yıl boyunca gece gündüz ortaya koyduğunuz emekle, uğraşla, uğraşla Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bir yol arkadaşı olarak bütün bunları Allah’ın müsaadesiyle elde ettiniz. Milletimizin sevgisini, takdirini kazandınız ve bizlere de sahiden örnek bir bakanlık periyodu geçirttiniz. Sizinle yol arkadaşı olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.”

Kacır’ın, bakanlığı dönemindeki çalışmalarını anlattığı sırada ortaya giren Varank’ın, “Ben Fatih’e say demedim, kendi söylüyor.” sözleri salondakileri güldürdü.

Varank, 5 yıllık misyonun sonuna geldiklerini lisana getirerek, “Bu bir kadro çalışması 5 yıl boyunca bir kısmı bizden evvelki bakan arkadaşlarımızın başlattığı biz kısmı birinci sefer bizim devrimizde gündeme gelen Togg’dan İMECE uydusuna, 42 Yazılım Okulları’ndan Türkiye’nin birinci ‘unicorn’una kadar farklı birincileri yaşadığımız biz periyodu geçirdik.” dedi.

Devir teslim sonrasında Bakan Kacır ve Varank, birbirine çiçek takdim etti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDA BÖLÜM TESLİM TÖRENİ

Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı görevini Mahmut Özer’den devraldı.

Bakanlık vazifesini Yusuf Tekin’e devreden Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığında düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, ülkenin en kıymetli sıkıntısı olan “eğitim yönetimi”ni kendileri ile paylaştığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Tüm çalışma arkadaşlarıyla eğitim sisteminin kalitesini artırmak için gece gündüz çalıştıklarını lisana getiren Özer, “Her başlangıcın bir sonu var. Münasebetiyle bugün değerli Yusuf hocamıza vazifesi devredeceğiz.” dedi.

Yusuf Tekin de yaklaşık 5 yıl evvel birebir salonda duygusal bir veda ile Bakanlıktan ayrıldığını, artık de birebir duygusallık içerisinde olduğunu lisana getirdi.

Tekin, “Birlikte yol yürüdüğümüz birçok arkadaşımızla tekrar burada, salonda bulunmaktan çok memnunum. Bu salonda, çok sorunlu vakitlerde çok külfetli toplantılar yaptığımız, gözümün önünden geçti. Birlikte çaba ettiğimiz birçok arkadaşımız hala salonda. Onları burada görmekten ayrıyeten keyifli oldum.” kelamlarını sarf etti.

ADALET BAKANLIĞI’NDA ZAMAN TESLİM TÖRENİ

Adalet Bakanlığ’ına getirilen Yılmaz Tunç, bakanlıkta düzenlenen zaman teslim merasimi ile vazifesini Bekir Bozdağ’dan devraldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir