Bakan Nebati’den önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konuşmasının devamında şu tabirleri kullandı: “İnanıyorum ki Türkiye yüzyılı ülkülerimize, bu ideallerimizin gerçekleştirilmesinde çabayla çalışarak tek tek ulaşacağız. Global iktisat bugün kuvvetli bir dönemeçten geçiyor. Rusya, Ukrayna tansiyonu, global enflasyon baskısı ve artan resesyon riskleri nedeniyle milletlerarası kuruluşların büyüme beklentilerini aşağı istikametli revize ettiklerini gözlemliyoruz.

Salgın sonrası artan taleple birlikte tedarik zincirlerinde bozulma ve birçok emtiada arzın kısıtlanması fiyatları üst tarafta etkiliyor. Birçok ülkede son 40 yılın en yüksek enflasyon oranları, hatta 70 yılın en yüksek enflasyon oranları kaydediliyor. Merkez Bankaları sıkı para siyasetleri uygulamaya ortaya koymuş olmaları resesyon tasalarını artırıyor.

Biz Türkiye olarak tüm bu global ıstıraplara karşın tehditleri fırsatlara çevirerek muvaffakiyet ile ilerlemeye devam ediyoruz. Türkiye iktisat modeli (TEM) bu kapsamda attığımız adımlarla güçlü, istikrarlı ve istikrarlı büyüme trendimiz tüm global çalkantılar karşın 2022’nin birinci yarısında yüzde 7.5’luk büyüme sağladı. 8 çeyrektir olumlu büyüme kaydeden ekonomimiz makine ve teçhizat yatırımları da 11 çeyrekten bu yana kesintisiz bir formda artıyor.

“TOPLAM İSTİHDAMIMIZI CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK DÜZEYİ OLAN 31 MİLYON BİREYE YÜKSELTTİK”

Toplam istihdam sayılarımızı salgın öncesi düzeylerin çok üzerine çıkarmayı başardık. 2022 yılı Ağustos ayı prestijiyle toplam istihdamımızı cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyi olan 31 milyon şahsa yükselttik.

“TÜRKİYE’DEKİ POTANSİYELİ GÖRÜN”

2022 yılı Eylül ayı prestijiyle toplam ihracatımız 252.6 milyar dolarla tarihi yüksek düzeylere ulaşmıştır. 2022 yılında 50 milyon ziyaretçiyi ülkemizde ağırlayarak 44 milyar dolar turizm geliri elde etmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl bu yılın amaçlarını koyduğumuzda 35 milyar dolardı. Salgının tesirlerinin bitmediği, Rusya-Ukrayna savaşına karşın Türkiye’deki potansiyeli görün.

35 milyar dolarlık amaç 44 milyar dolarla revize diliyor. İhracatta sergilediğimiz yüksek performans ve turizmdeki canlılığa karşın, başta güç olmak üzere global emtia fiyatlarının yükselmesinden kaynaklı olarak cari süreçler istikrarında bozulma kaydedilmiştir. Yüksek seyreden güç ithalatımız nedeniyle 2022 Ağustos prestijiyle yıllık cari açığımız 40.9 milyar dolar olmuştur.

“CARİ AÇIĞI DÜZGÜNLEŞTİRMEK GAYELERİMİZDEN BİRİDİR”

Türkiye 2020 yılında 28 milyar dolar net güç ithalatçısı. Geçen yıl 51 milyar dolar net güç ithalatçısı, bu yıl 100 milyar doların üzerine giden bir güç ithalatı var. Dış ticaret açığımız büyüyor. Münasebetiyle da cari açık istikrarımız büyüdü. Olağanlaştığını düşündüğümüzde cari süreçler açığı yalnızca ve yalnızca geçen yılki fiyatlarla olmuş olsa dahi sıfırlanıyor.

Biz Türkiye iktisat modeliyle ortaya koyduğumuz gayelere ulaşıyoruz. Dünya normalleştiğinde bunun tesirlerinin çok daha süratli ve hissedilir halde olacağını daima birlikte göreceğiz. Türkiye iktisat modeli kapsamında uyguladığımız siyasetlerle cari açığı güzelleştirmek gayelerimizden biridir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir