Bakan Muş: Enflasyon 2024 ile beraber tamamen kontrol altına alınmış olacak

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gaziantep Sanayi Odası tarafından düzenlenen Gaziantep’in Yıldızları ödül merasimine katıldı. Şehitkamil Kültür Merkezi’nde düzenlenen merasime; Bakan Muş’un yanı sıra, Gaziantep Valisi Davul Gül, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye liderleri, milletvekilleri ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Programda konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gaziantep’in bölge kentleriyle mukayese edildiğinde büyük bir atılım gösterdiğini ve bu yıl 10 milyar doların üzerinde ihracat yaptığını söyledi. Gaziantep’te yeşil güç çalışmalarını gördüklerini, bugünden geleceğe yatırım yapıldığını tabir eden Bakan Muş, hep ileriye ve daha ileriye bir gidiş olacağını belirterek, yeşil dönüşümü, yeşil güçle ilgili bu adımları Gaziantep’in başka vilayetlerden daha süratli attığını kaydetti.

“TÜM ÜLKELER GÜÇLÜ VE EKSİK YANLARINI GÖRDÜ”

Bakan Muş, dünyadaki gelişmelerin başta salgın ve Ukrayna-Rusya savaşı ile fiyatlandırma yaşattığını anlatarak şöyle konuştu:

* “Dünya farklı evre girmiş oldu. Bunların hepsini mukayeseye ettiğinde bütün ülkeler kendilerini güçlü ve eksik yanlarını gördüler. Artık Türkiye ile ilgili kimi sayıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Farklı vakitlerde propagandalar yapılıyor, farklı kesitlerden. Artık bu türlü bir ortamda geçiyorken, Türkiye’nin attığı adımları ve muvaffakiyetleri kıymetlendirmek lazım.

* Türkiye stabil değil, artık etrafındaki ülkelerle çok ticari hacimleri olan bir ülke. Stabil olmayan kaideler içerisinde Türkiye bu adımları atıyor. Türkiye’de bu yıl ihracatta geçen seneye koymuş olduğumuz ihracat maksadını yakalamış olacağız. 2 Ocak Salı günü netleşmiş son sayıları Cumhurbaşkanı iştirakiyle açıklamış olacağız. Hasebiyle Türkiye’nin hem mal hem hizmet ihracatında yaşamadığı rekor sayıları yakalamış olacak. Bu sayıların gerisinde değil üzerine koyarak ihracat amacımız var.”

“TÜRKİYE BÜTÇE AÇIĞINDAN ÖDÜN VERMEDİ”

Bakan Muş, Türkiye’nin döviz girdisini üreterek sağladığına işaret ederek, mal ve hizmet satarak dövizi sağladığını kaydetti. Sıcak paraya dayalı yatırımların gelebileceğini ve borsaya girebileceğini belirten Muş, çok kısa günübirlik haftalık üzere girişleri çok hakikat bir yatırım olarak değerlendirmediklerinin altını çizdi. Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin koymuş olduğu kriterleri yakalama düzeylerde ilerlediğini anlatan Bakan Muş, bütün şartlara karşın Türkiye’nin bütçe açığından ödün vermediğini vurgulayarak şöyle konuştu:

* “Fakat çok kısa günübirlik haftalık üzere girişleri bizi çok gerçek bir yatırım olarak değerlendirmiyoruz. Münasebetiyle çok istemiyoruz. Uzun soluklu sahiden öngörülür yatırımlar geldiğinde ülke iktisadına katkıda bulunuyor. Şu an bu yatırımları alıyoruz. Türkiye’nin kamu borç stokuna baktığımızda AB tarifli borç stoku yüzde 39’dur. Avrupa ortalaması yüzde 95 civarındadır. Onların ortalaması bizim 2 katımızdır.

* Hane halkı borçluluğu yüzde 13’tür. Bu oranla en düşük ülkelerdeniz. Avrupa’ya baktığımızda bu sayının çok üstündedir. Kimi ülkelerde yüzde 100’e ulaşan sayılar görüyoruz. Türkiye’nin bütçe açığı makul düzeydedir. Avrupa Birliği’nin koymuş olduğu kriterleri yakalar düzeylerde gidiyoruz. Bütün bu kaidelere karşın Türkiye, bütçe açığından ödün vermemiştir.”

“TÜRKİYE İKTİSADININ TEMELLERİNDE SORUN YOKTUR”

Ticaret Bakanı Muş, Türkiye’nin iktisadının temellerinde rastgele bir sorunun gözükmediğini, Türk bankacılık bölümünün sağlıklı işlediğini ve Türkiye’nin dünyanın yaşadığı enflasyonu yaşadığını aktardı. Enflasyonun önümüzdeki yıl düşme eğilimine gireceğini vurgulayan Muş, 2024 yılı prestijiyle büsbütün denetim altına alınacağını belirterek, şöyle konuştu:

* “2024 ile bir arada büsbütün enflasyon denetim altına alınmış olacak. Sayılar Türkiye’nin aslında iktisadının sağlam temellerde olduğunu, yatırımlar yapılabileceğini gösteriyor. Ülkemizin ekonomisine güvenebilirsiniz. Yatırımlarınızı rahat formda yapabilirsiniz. Herkesin, dünyanın yaşadığı meseleler var.

* Güçle alakalı problemler var ancak bunun aşılabilmesi için hükümetimiz tarafından çeşitli adımlar atılıyor, atılmaya da devam edecektir. Türkiye’de hiçbir sanayicimizi güçle ilgili arz sorunu yaşatmadık. Türkiye’nin koymuş olduğu amacı yakalaması bize önümüzdeki dönemde yeni gayeleri yakalamak için bir motivasyon oluşturuyor.”

Konuşmaların akabinde Gaziantep’teki sanayicilere mükafatları verildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir