Bakan Göktaş New York Türkevi’nde

Özlem Özgüt Yörekli – abdpost.com / ABD (İGFA) – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, BM Bayanın Statüsü Kurulu Toplantıları için geldiği New York’taki Türkevi’nde, Türk vatandaşları ile buluştu.

Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek başlayan Göktaş, “Bugün burada Anadolu’nun sıcaklığı, sevgisi ve muhabbeti var lakin birebir vakitte gurbet de var” dedi. Kendisinin gurbetin ne manaya geldiğini çok düzgün bilen bireyler ortasında yer aldığını lisana getiren Göktaş, “Büyükelçiliklerimizin kapısı vatandaşlarımıza sonuna kadar açık, taleplerini net bir biçimde söz edebiliyor, büyükelçilerimize, başkonsolosluğumuza her aradığında ulaşabiliyor. Sizler vakit zaman yurt dışında gurbette olduğunuzu hissedebilirsiniz ancak her vakit sizinle olan bir devletiniz ve ardınızda duran bir ülkeniz var” sözlerini kullandı.

Vatandaşların hassasiyetlerini yakından takip ettiklerini belirten Göktaş, “Bizler 2015’te aile ataşeliklerini kurduk ve hizmet vermeye başladık. Önümüzdeki periyotta kimi Avrupa ülkeleri ile ABD’de de bunu açmayı planlıyoruz. Aile ataşeliklerimiz vesilesiyle hem ülkemizdeki aile siyasetleri hem de toplumsal devlet olmanın getirdiği bütün hassasiyetleri vatandaşlarımızla paylaşıyoruz.” sözlerini kullandı.

Türkiye’ye yönelik yurt dışındaki tehditlere karşı o ülkelerdeki vatandaşların duruşlarının kıymetine vurgu yapan Bakan Göktaş, “Burada yaşayan vatandaşlarımızın kardeşlik bağıyla birbirlerine kenetlenmesi ülkemizi daha da güçlü kılacaktır. Birliğimiz, Türkiye’ye kast eden her türlü örgüt ve yapılanmaya karşı özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın savunucusu olacaktır. Beraberliğimiz, ülkemizin bu yapılanmalara karşı haklı davasında milletimizin sesi olacaktır. Bu manada yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza hizmet veren, takviye olan tüm kuruluşlarımıza ve okullarımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş’ı ve beraberindeki heyeti Türkevi’nde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Bakan Göktaş’ın ABD’deki temaslarının kıymetine işaret eden Özgür, ABD’deki Türk diplomatik misyonları eliyle yürütülen ve bayanların gelişimine katkı sağlayabilecek çalışma ve projelere yönelik de bilgi verdi. Özgür, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın ve öbür ilgili kurumların bu noktadaki katkıları hasebiyle yetkililere teşekkür etti.

“GERÇEK BİR TÜRK EVİ”

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği misyonuna yakın vakitte başlayan Sedat Önal da Bakan Göktaş ile beraberindeki heyetin BM’de katıldıkları toplantıların çok kıymetli olduğunu lisana getirdi.Önal, Türkevi’nin ABD’deki tüm Türkler için de pahalı bir buluşma yeri olduğunu ve isminin söz ettiği üzere gerçek manada bir “Türk evi” olduğunu vurguladı. Önal, Türkevi’nde bu hafta bayanlara yönelik faaliyetlere devam edileceğini de kelamlarına ekledi.

Toplantıya Türk vatandaşlarının yanı sıra TBMM Bayan Erkek Fırsat Eşitliği Komitesi (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan ile KEFEK Başkanvekili ve AK Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir