Kocaeli’den su sporlarına özel tesis

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli’nin spor dinamikleri tarafından ülke sporunun gelişimine, sportmen sayısının artmasına, spor tesislerinin gelişmesine ve tüm bunların ötesinde Sporun Başşehri Kocaeli’nin planlı formda büyümesi hedefiyle spor şurası düzenlenmişti.

Şuranın sonucunda Kocaeli’nde gençlik ve spor alanında yapılacak çalışmalar planlandı ve gerekli adımlar atılmaya başlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, şehri denizle bütünleştirme vizyonunu sıkça lisana getirerek İzmit Körfezi’ni milletlerarası su sporları yarışlarına mesken sahipliği yapacak bir merkez haline getirmeyi amaçlıyor ve su sporlarını Kocaeli genelinde yaygınlaştırmaya değer veriyor. Büyükşehir, Kocaeli’nin su sporlarında daha profesyonel bir pozisyona gelmesi için, Karşıyaka Su Sporları Merkezi’ni kente kazandıracak.

ULUSLARARASI VASIFLARA UYGUN

Büyükşehir Belediyesi’nin yarışlara mesken sahipliği yapacak yeterlilikte, milletlerarası vasıflara uygun bir su sporları tesisini Kocaeli’ne kazandıracak olması Sporun Başşehri Kocaeli imajına dev bir katkı sağlayacak.

İnşa edilecek su sporları tesisiyle birçok yelken sportmeni tüm yıl boyunca çalışabileceği üzere yurt dışından kamp için gelecek sportmenler ile birlikte idman yapma fırsatına da sahip olacak.

KARŞIYAKA SU SPORLARI MERKEZİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde Yapı Denetim Dairesi Başkanlığı Etüt ve Proje Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan Su Sporları Tesisinin Karşıyaka kıyısına yapılması planlandı. Gerek ulaşımın kolay olması gerekse teknik donanımıyla Türkiye’de örnek olacak Karşıyaka Su Sporları Merkezi, yelken ve deniz küreği sporları için hazırlanıyor. Su sporları merkezi toplam 2 bin 129 metrekare alan içerisinde yapılacak. Atletlerin eğitim, idman ve çalışma sonrası kullanım alanları içeren projede idari üniteler toplumsal alanlar yelken ve kayık depolama alanları da yer alıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 01- 08 Temmuz 2024 tarihleri ortasında Kocaeli’nde düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası için heyecanla hazırlıklarını sürdürüyor. Türkiye’nin mesken sahipliği yapacağı bu mükemmel aktiflik, Türk Yelken sporunun memleketler arası alandaki gücünü ve tesirini bir defa daha gözler önüne serecek.

YELKEN SINIFININ ÜLKEMİZDE YAYGINLAŞTIRILMASI

Şampiyona Lider Büyükakın’ın çok ehemmiyet verdiği yelken sınıfının ülkemizde yaygınlaştırılması, gençlerin özendirilmesi ve spor turizminin Kocaeli’nde desteklenmesi açısından değerli bir tertip olacak. Bu uğraşların bir sonucu olarak Gençler Dünya Şampiyonası’nın Kocaeli’nde düzenlenecek olmasının yanı sıra kentin su sporları alanındaki yatırımları dünya standartlarının üzerine çıkarak, hizmet çıtasını en yükseğe taşımış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir